Światowy dzień budyniu!
Kompromitujące zdjęcie

Tak pokrótce o mnie

Michał Kucharski szaleniec, programista, filantrop, podróżnik, publicysta, mistrz żartu i ciętej riposty. Przeciętny mężczyzna urodzony w 1996 roku. Pomimo, że od 2009 choruje na cukrzycę nie traci poczucia humoru, co widać na załączonym zdjęciu.

Technikum

Rozwój w kierunku IT rozpocząłem wybierając Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, Technikum nr 8, czyli popularny Elektronik. To tutaj rozpoczęła się moja podróż z systemami z rodziny Linux oraz językami C++ oraz C#. O ile ten drugi język nie przypadł mi do gustu, tak możliwości programowania niskopoziomowego w tym pierwszym mnie urzekła.

Po czterech latach walki ukończyłem ten przybytek z wyróżnieniem, zyskując zestaw specjalizacji E12, E13, E14 wraz z uprawnieniami elektrycznymi G1 (kurs SEP do 1kV). Również w tym czasie założyłem swój fanpage na Facebooku, na którym zacząłem publikować swoje większe i mniejsze osiągniecia oraz projekty.

Studia inżynierskie

Jestem absolwentem Politechniki Śląskiej. Studiowałem na Wydziale Inżynierii Materiałowej, na kierunku Informatyka Przemysłowa. Pomimo usilnego przymuszania do części przemysłowej, zawzięcie walczyłem z programowaniem na dowolnym poziomie abstrakcji tworząc projekty w językach C# i Java. Odkrywałem wtedy również podstawy automatyki na platformach IoT zaczynając od kupna swojego pierwszego Raspberry Pi.

W czasie kolejnych semestrów zdobyłem kilka certyfikatów CRC (Corporate Readiness Certificate) pod skrzydłem firmy ING Tech Poland w obszarze IT Security. Dzięki temu semestr praktyczny mogłem realizować jako operator SOC (Security Operations Center) w firmie COIG.

Ostatecznie zdałem egzamin inżynierski broniąc wcześniej swoją pracę pod tytułem "Inżynieria wsteczna środowiska produkcyjnego w celu utworzenia własnej aplikacji klienckiej", w której to analizowałem działanie pewnej witryny, do której napisałem własnego klienta posiadającego szereg dodatkowych funkcji.

Cyberbezpieczeństwo

Hack The Box - Kucharskov

Szukając swojego miejsca w IT natrafiłem na dział cyberbezpieczeństwa, który łączy w sobie znajomość wielu dziedzin IT. Pchnięty ciekawością i kolejnymi kursami rozpocząłem zabawę na platformie HackTheBox. Tam poznałem polską ekipę AlphaPwners, a z ich pomocą dostałem się do czołówek polskiego i międzynarodowego rankingu, co pokazuje moja codziennie odświeżana plakietka.

Wielokrotnie współpracując w ekipie braliśmy udział drużynowo w zawodach CTF (Capture The Flag) zdobywając wysokie miejsca i sporadyczne nagrody. Właśnie tutaj walcząc z zagadnieniami z dziedziny kryptografii, steganografii czy kryminalistyki powłamaniowej mogłem wykorzystać swoją wiedzę w szerokim zakresie.

Studia magisterskie

Aktualnie jestem studentem Akademii WSB. Studiuję na Wydziale Nauk Stosowanych, na kierunku Informatyka. Kontynuując swoją podróż z cyberbezpieczeństem oczywistym było, że jako specjalizację wybrałem Bezpieczeństwo teleinformatyczne.

CEH - ECC1864793520

Przez kolejne semestry zdobywam wiedzę z baz danych, rozwiązań chmurowych czy AI - głównie pod względem bezpieczeństwa. Również tutaj zostałem przygotowany do egzaminu Certified Ethical Hacker, który finalnie ukończyłem uzyskując numer ECC1864793520.