M. Kucharskov ROCKS!

Programista w sieci!

Moja droga od kodowania do cyberbezpieczeństwa

Technikum

Rozwój w kierunku IT rozpocząłem wybierając Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, Technikum nr 8, czyli popularny Elektronik. To tutaj rozpoczęła się moja podróż z systemami z rodziny Linux 🐧 oraz językami C++ oraz C#. O ile ten drugi język nie przypadł mi do gustu, tak możliwości programowania niskopoziomowego w tym pierwszym mnie urzekła.

Po czterech latach walki ukończyłem ten przybytek z wyróżnieniem, zyskując zestaw specjalizacji E12, E13, E14 wraz z uprawnieniami elektrycznymi G1 (kurs SEP do 1kV). Również w tym czasie założyłem swój fanpage na Facebooku, na którym zacząłem publikować swoje większe i mniejsze osiągniecia oraz projekty. 🏆

Studia inżynierskie

Jestem absolwentem Politechniki Śląskiej. Studiowałem na Wydziale Inżynierii Materiałowej, na kierunku Informatyka Przemysłowa. Pomimo usilnego przymuszania do części przemysłowej, zawzięcie walczyłem z programowaniem na dowolnym poziomie abstrakcji tworząc projekty w językach C# i Java. Odkrywałem wtedy również podstawy automatyki na platformach IoT zaczynając od kupna swojego pierwszego Raspberry Pi. 🍓

W czasie kolejnych semestrów zdobyłem kilka certyfikatów CRC (Corporate Readiness Certificate) pod skrzydłem firmy ING Tech Poland w obszarze IT Security. Dzięki temu semestr praktyczny mogłem realizować jako operator SOC (Security Operations Center) w firmie COIG.

Ostatecznie zdałem egzamin inżynierski broniąc wcześniej swoją pracę pod tytułem "Inżynieria wsteczna środowiska produkcyjnego w celu utworzenia własnej aplikacji klienckiej", w której to analizowałem działanie pewnej witryny, do której napisałem własnego klienta posiadającego szereg dodatkowych funkcji.

Cyberbezpieczeństwo

Hack The Box - Kucharskov

Szukając swojego miejsca w IT natrafiłem na dział cyberbezpieczeństwa, który łączył w sobie znajomość wielu dziedzin IT. Pchnięty ciekawością i kolejnymi kursami rozpocząłem zabawę na platformie HackTheBox. Tam poznałem polską ekipę AlphaPwners, a z ich pomocą dostałem się do czołówek polskiego i międzynarodowego rankingu. Po ponad trzech latach wspólnej gry zostałem członkiem WeNeedAName (aktualnie SWMG), gdzie dalej walczyłem w rankingu. Regularne granie zakończyłem łącznie po ponad czterech i pół roku. Grywam jednak sporadycznie, co pokazuje moja codziennie odświeżana plakietka. 🪪

Wielokrotnie współpracując w ekipie braliśmy udział drużynowo w zawodach Capture The Flag 🚩 zdobywając wysokie miejsca i sporadyczne nagrody. Właśnie tutaj walcząc z zagadnieniami z dziedziny kryptografii, steganografii czy kryminalistyki powłamaniowej mogłem wykorzystać swoją wiedzę w szerokim zakresie. 🫡

Studia magisterskie

Ukończyłem również Akademię WSB, Wydział Nauk Stosowanych, na kierunku Informatyka. Kontynuując swoją podróż z cyberbezpieczeństem oczywistym było, że jako specjalizację wybrałem Bezpieczeństwo teleinformatyczne.

CEH - ECC1864793520

Przez kolejne semestry zdobywałem wiedzę z baz danych, rozwiązań chmurowych czy AI - głównie pod względem bezpieczeństwa. Również tutaj zostałem przygotowany do egzaminu Certified Ethical Hacker, który finalnie ukończyłem uzyskując numer ECC1864793520.

Ostatecznie zdałem egzamin magisterski broniąc swoją pracę pod tytułem "Analiza porównawcza skuteczności wybranych narzędzi do omijania mechanizmów antywirusowych", w której to porównywałem wybrane narzędzia do zaciemnienia oprogramowania Cobalt Strike w celu uniknięcia detekcji przez narzędzie Microsoft Defender.